Laboratoř Nadace Vodafone

Nastartujte inovace kolem vás

Evropská unie, Evropský sociální fond, Operační program Zaměstnanost Evropská unie, Evropský sociální fond, Operační program Zaměstnanost

Aplikace, které mění životy

5. 5. 2017
Pomáhají těžce nemocným pacientům, přivolávají pomoc lidem v nouzi nebo třeba přispívají k záchraně ohrožených živočichů. Prospěšných aplikací, které u nás vznikají, je spousta. A Nadace Vodafone opět vybírala ty nejlepší, které finančně podpořila v dalším růstu.

Představte si, že jíte, ale pořád neprospíváte. Špatně se vám dýchá a trpíte infekcemi, protože vám nevyléčitelná nemoc postihuje plíce a další orgány. Jste obklopeni hromadami prášků, neustále absolvujete různá vyšetření a často končíte v nemocnici na kapačkách. Takový je život s cystickou fibrózou. A ten chce ulehčit vznikající aplikace pro chytré telefony s názvem CF Hero, která zvítězila ve čtvrtém ročníku akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone a odnesla si výhru 350 tisíc korun.

Cílem tvůrců aplikace CF Hero, kteří mají s cystickou fibrózou osobní zkušenosti, je zlepšit péči o lidi s touhle zákeřnou nemocí a motivovat mladé i dospělé pacienty k lepší péči o sebe sama. Mobilní aplikace CF Hero jim pomůže zvládat každodenní režim, který spočívá i v několikahodinové inhalaci. Tvůrci nápadu chtějí jít ale dál. Plánují, že mobilní aplikace bude v budoucnu propojená i s periferním zařízením, např. inhalátorem, a bude schopná vyhodnocovat aktuální kondici pacienta a tu popsat ošetřujícímu lékaři, který tak získá pravidelné informace o stavu pacienta a bude tak moci operativně reagovat na změny jeho zdravotního stavu. „Úkolem poroty bylo zhodnotit postup jednotlivých týmů za dobu akcelerace jak s ohledem na potenciál uspět na trhu, tak s ohledem na míru očekávaného sociálního dopadu řešení. Letošní finalisté měli hodně společného, všichni reagovali na limity zdravotní a sociální péče v ČR, za každém z řešení byl konkrétní příběh, potřeba konkrétního člověka, o to obtížnější bylo rozhodnout o vítězi,“ říká Gabriela Drastichová z Laboratoře Nadace Vodafone.

Mezi ty nejlepší, tedy do závěrečného finále, se dostaly projekty jako Afatický slovník pro osoby s narušením komunikačních schopností, Alice Help pomáhající lidem s Alzheimerovou chorobou, aplikace iPatronka určená pro rodiny, které pečují o dlouhodobě nemocného člena, a Záchranka – tlačítko pomoci, což je unikátní systém „chytrého“ volání záchranné služby pomocí nouzového tlačítka v podobě chytrého náramku na zápěstí.

Aplikace, které mění životy

Další novinky

3. 7. 2017
Podpora sociálního podnikání

Podpora sociálního podnikání

Byla vyhlášena výzva č. 129 OPZ "Podpora sociálního podnikání". Příjem žádostí o podporu byl zahájen 30. června 2017. K dispozici je 150 milionů korun. Oprávněnými žadateli jsou OSVČ, obchodní korporace a nestátní neziskové organizace.

13. 6. 2017
Chytré jízdní doklady, aplikace na hlášení povodní anebo chytré cestování po městě

Chytré jízdní doklady, aplikace na hlášení povodní anebo chytré cestování po městě

Ústí City Hackathon, kreativní víkendový maraton, v němž účastníci z dostupných dat z dopravní infrastruktury řešili problémy města v duchu konceptu smart city, v neděli vyhlásil vítěze. Jako nejlepší vyhodnotila odborná porota projekt jízdních dokladů v podobě čipové karty, která umožní městu získávat detailní data z ústecké dopravy.

Souhlasím s použitím cookies dle Prohlášení o ochraně osobních údajů na webu Laboratoř Nadace Vodafone. Rozumím