Laboratoř Nadace Vodafone

Nastartujte inovace kolem vás

Evropská unie, Evropský sociální fond, Operační program Zaměstnanost Evropská unie, Evropský sociální fond, Operační program Zaměstnanost

Aplikace, které mění životy

5. 5. 2017
Pomáhají těžce nemocným pacientům, přivolávají pomoc lidem v nouzi nebo třeba přispívají k záchraně ohrožených živočichů. Prospěšných aplikací, které u nás vznikají, je spousta. A Nadace Vodafone opět vybírala ty nejlepší, které finančně podpořila v dalším růstu.

Představte si, že jíte, ale pořád neprospíváte. Špatně se vám dýchá a trpíte infekcemi, protože vám nevyléčitelná nemoc postihuje plíce a další orgány. Jste obklopeni hromadami prášků, neustále absolvujete různá vyšetření a často končíte v nemocnici na kapačkách. Takový je život s cystickou fibrózou. A ten chce ulehčit vznikající aplikace pro chytré telefony s názvem CF Hero, která zvítězila ve čtvrtém ročníku akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone a odnesla si výhru 350 tisíc korun.

Cílem tvůrců aplikace CF Hero, kteří mají s cystickou fibrózou osobní zkušenosti, je zlepšit péči o lidi s touhle zákeřnou nemocí a motivovat mladé i dospělé pacienty k lepší péči o sebe sama. Mobilní aplikace CF Hero jim pomůže zvládat každodenní režim, který spočívá i v několikahodinové inhalaci. Tvůrci nápadu chtějí jít ale dál. Plánují, že mobilní aplikace bude v budoucnu propojená i s periferním zařízením, např. inhalátorem, a bude schopná vyhodnocovat aktuální kondici pacienta a tu popsat ošetřujícímu lékaři, který tak získá pravidelné informace o stavu pacienta a bude tak moci operativně reagovat na změny jeho zdravotního stavu. „Úkolem poroty bylo zhodnotit postup jednotlivých týmů za dobu akcelerace jak s ohledem na potenciál uspět na trhu, tak s ohledem na míru očekávaného sociálního dopadu řešení. Letošní finalisté měli hodně společného, všichni reagovali na limity zdravotní a sociální péče v ČR, za každém z řešení byl konkrétní příběh, potřeba konkrétního člověka, o to obtížnější bylo rozhodnout o vítězi,“ říká Gabriela Drastichová z Laboratoře Nadace Vodafone.

Mezi ty nejlepší, tedy do závěrečného finále, se dostaly projekty jako Afatický slovník pro osoby s narušením komunikačních schopností, Alice Help pomáhající lidem s Alzheimerovou chorobou, aplikace iPatronka určená pro rodiny, které pečují o dlouhodobě nemocného člena, a Záchranka – tlačítko pomoci, což je unikátní systém „chytrého“ volání záchranné služby pomocí nouzového tlačítka v podobě chytrého náramku na zápěstí.

Aplikace, které mění životy

Další novinky

9. 5. 2017
Letošní ročník Laboratoře Nadace Vodafone ve znamení velkých změn

Letošní ročník Laboratoře Nadace Vodafone ve znamení velkých změn

Laboratoř Nadace Vodafone je inkubační a akcelerační program, jehož cílem je pomoci rozvíjet inovační technologické projekty se sociálním dopadem. Během čtyř uplynulých ročníků se povedlo akcelerovat již 39 projektů, z nichž třetina je dlouhodobě ekonomicky udržitelná a 3 se rozšířily na zahraniční trhy. Právě startující pátý ročník Laboratoře nabude díky spolupráci se StartupYard zcela novou podobu s řadou zajímavých změn. Laboratoř Nadace Vodafone bude v letech 2017 – 2020 spolufinancovaná z Operačního programu zaměstnanost.

5. 5. 2017
Mobilní aplikace, která zpříjemní život neslyšícím v ČR

Mobilní aplikace, která zpříjemní život neslyšícím v ČR

Život bez sluchu je těžký, zejména v oblasti komunikace. Tichá linka v rámci sociální služby tento handicap odstraňuje. Nabízí neslyšícím online textový přepis mluvené řeči či online tlumočení do znakového jazyka. Od 4. května je služba dostupná i uživatelům platforem iOS a Android jako nativní mobilní aplikace. Tichou linku zaštiťuje obecně prospěšná společnost Tichý svět a technologicky ji podporuje společnost Tiché spojení.